Chôdza, najprirodzenejší pohyb človeka

15.03.2020

"Život márnime detailami. Zjednodušuj, zjednodušuj." (Henry David Thoreau)

Máme na výber širokú paletu rôznych fitness kardio cvičení. Každú chvíľu sa na nás valia nové a nové druhy cvičení z celého sveta. Dokážeme sa úplne nadchnúť a nechať sa strhnúť rôznymi novinkami. Nakúpiť si pomôcky, oblečenie a makať! Zvláštne slovo, charakteristické pre dnešnú dobu. Ľudia sú skrátka radi, keď majú po každom cvičení "svalovicu". Bez nej, akoby necvičili. Áno, nie všetci sme takí a chvalabohu. Často ale zabúdame na najjednoduchšie a najprirodzenejšie pohyby, dané pre človeka a práve tým by sme mali venovať najviac pozornosti. Prečo? Pre nás samotných, ale aj pre naše deti, ktoré to naozaj potrebujú.

Celkom obyčajná a pre niekoho samozrejmá.

Chôdza. Môžu sa jej venovať všetky vekové kategórie. Väčšina z nás má tento dar, ale veľmi málo ho využívame. Každý z nás sa môže rozhodnúť, či pôjde do obchodu autom alebo pešo, či pôjde odprevadiť deti do školy a škôlky autom alebo im umožní, aby ich telo už ráno dostalo ten správny náboj a rozhýbali si celé telo.

Majte z nej potešenie a dosiahnete oveľa viac, ako si myslíte.

Okrem vylepšenia vašej kondície a spaľovania kalórií prináša aj iné benefity. Podporuje tok krvi, vaše srdce bude v lepšej kondícii, prečisťuje myseľ, dokážete teda lepšie zvládať stresové situácie, pomôže vám ku kvalitnejšiemu spánku, ktorý je na nezaplatenie, dostane vás preč od počítača či televízie, dostane vás do prírody, poskytne vám čas pre seba, pomôže vám tráviť čas s priateľmi, ... Existuje nekonečno dôvodov, prečo mať rád chôdzu a zaradiť ju do bežného života čo najčastejšie.

Správne držanie tela, široké ramená, správna rotácia panvy, správne odvíjanie chodidla od zeme. Vedeli ste, že pri správnej chôdzi zapájate automaticky sedacie a brušné svaly?

Keď sa chcete aj pri chôdzi zabaviť a prísť tým na iné myšlienky, sústreďte sa na seba, na svoj pohyb. Asymetria pri chôdzi, striedanie opačnej ruky a nohy. Že vám to tak ide prirodzene? To máte vyhrané pri veľa veciach... Divili by ste sa, koľkí z nás práve tento prirodzený stereotyp nemajú "zautomatizovaný". Jednou z príčin, prečo nedokážeme naraz zabrať pravou rukou a ľavou nohou, a naopak, môže byť ten, že sme v čase nášho batolenia boli "nútení" hýbať sa podľa toho, ako to chcelo naše okolie a nie tak, ako sme boli pripravení. Dávali nás sedieť skôr, ako sme si sadali sami, dávali nás chodiť do chodítok, držali nás za ruky a "učili" chodiť, ... Ak ste náhodou z tejto skupiny a vaša motorika vám asymetriký pohyb tela neberie, nezúfajte. Na všetkom sa dá pracovať, len treba chcieť a vydržať. Sledujte svoj pohyb, svoje pocity a učte sa trpezlivosti. Nakoniec zistíte, koľko ďalších vecí sa vám v kvalite života nahodením tejto maličkosti môže zlepšiť.

Milujte dlhé prechádzky

Krátke alebo dlhé? Nie všetko v dnešnom svete sa musí robiť kvôli poriadnemu výkonu. Krátke chôdze sú fajn počas dňa, keď potrebujete zmeniť polohu, naštartovať telo a myseľ na nové úlohy. Je na vás, aby ste si rozmysleli, či nutne potrebujete naštartovať auto, aby ste sa niekam dostali. Napr. aj použitie hromadnej dopravy nám umožní urobiť viac alebo menej krokov a dostať telo do inej polohy, než ho máme bežne, keď sa vyložíme z auta, ideme výťahom a sadneme si za počítač v práci, kde s menšou pauzou sedíme až do obeda.

Relaxujte, relaxujte, relaxujte

Všade, kde sa dá, pretože v dnešnom svete to každý z nás potrebuje. Venovať sa sám sebe, znovu spoznať sám seba. A pri chôdzi nám je toto všetko umožnené. Pozrite sa na chôdzu inak, ako na príťaž pomalosti v tomto našom rýchlom svete. Vyhraďte si na ňu čas. Vaše telo si to zaslúži!

Chôdza je meditácia, či už si v meste alebo v lese. Čaro chôdze spočíva v tom, že sa dá robiť kedykoľvek a kdekoľvek. Byť sám alebo s niekým, vo dvojici alebo v partii. Každý z nás si môže zvoliť svoju rýchlosť a dĺžku trvania.

Aké je vonku počasie? Je krásne slnečno, fúka alebo prší? Každé počasie ma svoje čaro. Objavte ho prostredníctvom chôdze a budete milo prekvapení! 

Napísala: Ing. Zuzana Pálinkášová, PhD.

Inšpirácia: Scott Douglas. 2012. Malá červená kniha o behaní. Prvé vydanie. Bratislava: Premedia group s.r.o. 2012. 205 s. ISBN 987-80-89594-04-7