Fasciálny tréning

17.07.2023

Vitalita, pružnosť a dynamika v každodennom živote aj športe.

Čo sú to fascie a prečo na nich záleží?

Fascia je dynamický orgán zložený z buniek, vlákien a medzibunkovej tekutiny. Takmer každý pozná kolagénové, elastínové vlákna a kyselinu hyaluronovú. Obaľuje všetky anatomické štruktúry v tele ako sú cievy, nervy, kosti, svaly aj vnútorné orgány. Fasciové tkanivo tvorí v našom tele obrovskú priestorovú pavučinu, ktorá všetko v našom tele drží pohromade a jej prítomnosť zároveň umožňuje plynulý pohyb medzi všetkými štruktúrami. 

Pijem dosť vody... Tak prečo by som mal/a zaradiť do svojho života Fasciálny tréning?

Jedným z najväčších objavov v modernej lekárskej vede je to, ako veľmi je myofasciálny systém tela dôležitý pre pohyb. Je dôležitý z hľadiska prevencie proti zraneniam, pre dosiahnutie lepšieho športového výkonu, pre zdravie a zotavenie sa.

Medzi výhody fasciálneho tréningu patrí:

  • zvýšená odolnosť, flexibilita a rozsah pohybu
  • lepšia rovnováha a priestorové vnímanie
  • zlepšenie v športovom výkone
  • rýchlejšie zotavenie a rehabilitácia
  • znížené syndrómy myofasciálnej bolesti (bolesti chrbtice a panvy)
  • zvýšený prietok tekutín a zdravý metabolizmus
  • väčšia pohoda a vitalita 

Ako prebieha lekcia fasciálneho tréningu?

1. Uvoľnenie jednotlivých segmentov na tele

Využijeme výhody rôznych pomôcok, aby sme začali myofasciálny samoliečebný proces. Tešiť sa môžete na zníženie počtu zrastených tkanív, lepšiu dynamiku tekutín a zdravý metabolizmus.

2. Natiahnutie / posilnenie = kompenzačný tréning

Zlepšíte si flexibilitu a rozsah pohybu v trojrozmernej fasciálnej sieti celého tela. Získate dôkladné pochopenie toho, ako a kedy sa naťahovať tak, aby ste zvýšili mobilitu alebo zvýšili proprioceptívne schopnosti.

Čo sa ešte naučíte?

Akú techniku a postup automasáže použiť a kedy? Čo robiť s problémovými časťami tela. Ako kompenzovať, kde zvoliť automasáž a kde posilnenie, či natiahnutie. Naučíme sa používať rôzne automasážne pomôcky a zistíme, ktorú sú pre nás najvhodnejšie. Naučíme sa pracovať so svojim telom od hlavy po päty.

Vaše telo bude pružnejšie, silnejšie a odolnejšie. 


Kontraindikácie: zhoršená zrážanlivosť krvi, zhubný nádor, reumatické ochorenie, nedávny výskyt zlomeniny, osteoporóza.


V prípade záujmu prosím vyplňte registračný formulár. Ak máte ďalšie otázky, budeme radi, ak nám napíšete na hyb.sa.a.mysli@gmail.com