Nôžky naše zdravé

24.08.2020
Hravé aj zdravé cvičenie pre škôlkarov.

Hovorieva sa, že človek musí mať takú obuv, aby mu spevnila nohu... Lenže nie obuv, ale chodidlo má byť pevné a silné. No zároveň musí byť ohybné a pružné, aby dokázalo mať správny odraz pri chôdzi, behu a skokoch. Chodidlo musí byť také funkčné, aby sme sa naň mohli spoľahnúť v každej situácii. Musí byť také vnímavé, aby dokázalo mozgu posielať informácie o bezpečnosti každého pohybu. 

Aj o detskú nožičku sa treba starať. A ešte ako! Rôzne milé, zábavné, ale aj vážne cviky (napr. takéto...), hry s rôznymi tradičnými aj netradičnými pomôckami, tímovo aj jednotlivo, sú najmä návodom na to, ako netreba na svoje chodidlá zabúdať, ale myslieť na ne a pracovať s nimi každý deň. 

Deti pod vplyvom zaužívaného životného štýlu, väčšinou nevhodnej obuvi a nevhodného zaobchádzania s chodidlami strácajú ohybnosť chodidiel a často ich majú oslabené.

Nôžky naše zdravé majú ukázať deťom, čo všetko dokážu chodidlá a aká má byť ich funkcia. Ako sa majú o svoje chodidlá starať. Ako majú cez chodidlá vnímať pohyb a stav svojho tela v každodennej realite. 

Tak, ako sa staráme o hlavu a ruky, aj nohy nám vedia ukázať, čo dokážu a prečo ich vlastne máme a potrebujeme.