Akčný rok 2020

10.01.2021

S pandémiou, ale stále v pohybe.

V roku 2020 sme znova robili veľmi rôzne veci, ale s 1 cieľom, aby deti mali možnosť hýbať sa a tým aj vyvíjať sa zdravo, aby si našli nových kamarátov a obľúbili si pohyb, ako taký..., aby dospelí mali možnosť vypnúť, zrelaxovať, zbaviť sa stresu, nájsť svoje ja a to všetko pohybom a komunitou rovnako zmýšľajúcich ľudí...

I. V januári sme naplno rozbehli cvičenia pre deti aj dospelých

Naše skupiny škôlkárov a školákov na 1. stupni začali rok vo veľkom prúde. Po vianočných prázdninách začal krúžok Nôžky naše zdravé (ktorý realizujeme pre materskú školu v Lábe), všeobecnú pohybovku Fun4Little a Fun4Kids. Chýbala nám skupina pre staršie deti a tak sme otvorili nové cvičenie pre teenagerov Jump4Young. Je to zábavné a hlavne veľmi originálne cvičenie na trampolínach. U dospelých trampolíny tiež vzbudzujú nadšenie. Preto vzniklo cvičenie s názvom HIIT Jump. Aj dospeláci sa predsa potrebujú po práci vyjašiť a zároveň si dať poriadne do tela. Pokračovali sme aj v obľúbenom body & mind cvičení Body in Balance. Ako ďalšiu novinku pre dospelých sme pridali zdravé cvičenie s veľkou loptou Fit Ball. 

II. Neprestali sme cvičiť ani počas vyhlásenia pandémie a rôznych opatrení nariadených vládou SR.

Vymýšľali sme spôsoby, ako sa hýbať a nabiť sa energiou na každý deň. Preto sme začali s "live" tréningami na sociálnej sieti. Neskôr sme začali s online tréningami prostredníctvom videokonferenčnej platformy. V tej chvíli sme dokázali cvičenie nadstaviť presne podľa schopností a výkonu účastníkov, keďže sme mali možnosť vidieť sa prostredníctvom web kamier na obrazovke. Bola to malá náplasť na karanténu, ale mali sme aspoň trochu pocit osobného kontaktu, ktorý nám všetkým tak veľmi chýbal.

III. Uchvátil nás "Rope Skipping" a sestry Bánhegyi

Počas zákazu stretávať sa v skupinách sme vyhlásili Švihadlovú výzvu, pretože nás uchvátil tzv. "Rope Skipping", čo je názov pre moderné poňatie skákania cez švihadlo, pričom nejde len o skoky, do cvičenia sa zapájajú rôzne triky pomenované podľa tých, ktorí ich "objavili" alebo lepšie povedané, prvýkrát skočili. Nakontaktovali sme sa na skvelé Adrienn a Katu Bánhegyi a začali s nimi online trénovať.

Úžasné na cvičení so švihadlom je, že rozvíja celkový vývoj organizmu po telesnej stránke (všetky svalové skupiny vrátane hlbokého stabilizačného systému), rovnako po duševnej (napr. v rámci trénovania reakcií, prepájania hemisfér mozgu, ale aj vzájomnej spolupráce). 

Mamičky, ktoré sú našimi členkami, si cvičenie so švihadlom natoľko obľúbili, že dokázali zaujať skákaním deti a aj manžela, čo považujeme naozaj za veľký úspech. Skákali nielen deti, ale aj ich starí rodičia, čomu sme sa skutočne veľmi potešili. 

Na základe Švihadlovej výzvy vznikol v máji projekt "Švihadlá späť k deťom", ktorý bol určený pre deti ako náhrada za telesnú výchovu. Snažili sme týmto spôsobom pomôcť v čase karantény základným školám. Pripravili sme štyri videá, postupne so zvyšujúcou sa náročnosťou pre prvý aj druhý stupeň. Videá obsahovali okrem základných trikov a základnej manipulácie so švihadlom, základy pre správne zvládnutie pohybových stereotypov potrebných pre súmerný vývoj svalových skupín detského organizmu.

IV. Leto bolo pre nás vykúpením a návratom k úsmevu

Po troch mesiacoch sme mohli začať cvičiť naživo, fyzicky prítomní. Starí, aj noví známi. Od mája do konca augusta nám celý čas počasie prialo. Konečne sme vytiahli deti športovať. Novinkou bol už spomínaný Rope Skipping pre 7 až 12 ročných, kde sme dosiahli naozaj pekné pokroky. Asi polovica detí na začiatku nevedela alebo vedela len minimálne skákať a manipulovať so švihadlom. Prostredníctvom hier, tréningu rytmiky a ďalších náležitostí sa nám na poslednej júnovej hodine podarilo odskákať / zatancovať spoločnú choreografiu a predstaviť ju rodičom. Veľmi nás potešili aj naši mladí jumperi z Jump4Young, ktorí taktiež svojim rodičom predviedli, čo sa dokázali za jeden mesiac naučiť.

V. Začiatok školského roku cvičenie s deťmi neodštartoval

V septembri ešte bolo možné cvičiť s dospelými v exteriéri bez obmedzení. Tie prišli až v októbri a pretrvali do konca roka. Nevadí, vydržali sme tak, ako sa dalo. A boli sme radi. Zato s deťmi to dopadlo katastrofálne. Veľké prípravy na krúžky a radosť z ich otvorenia netrvali dlho. Stretli sme sa presne 4x. Potom nám zakázali krúžkovú činnosť s deťmi. Nevieme, kedy sa zase budeme môcť deťom naplno venovať, ale dúfame, že to bude čím skôr.

VI. Podporovali sme deti v pohybe

Zapojili sme sa do celoslovenskej outdoor aktivity pre rodiny s názvom Pokladovka z dielne Zdravý pohyb deťom. Deti so svojimi rodičmi strávili príjemné chvíle a zažili malé dobrodružstvo pri hľadaní pokladu. Pokladovku sme pripravili v mesiacoch november a december na Pieskovni v Plaveckom Štvrtku.

VII. Aj napriek kríze sme sa počas celého roka vzdelávali

Absolvovali sme niekoľko webinárov a online kurzov, stihli sme už dokonca kurzy v zahraničí. Zlepšujeme svoje zručnosti a schopnosti, aby sme vám mohli prinášať tie najčerstvejšie správy zo sveta pohybu, ktoré sú v prvom rade prínosné pre zdravie. Stále viac nás fascinuje ľudské telo, jeho možnosti, ale aj defekty a patológie, na základe ktorých sa uchyľujeme ku kompenzačným pohybom za cenu prevedenia cviku, "to dám". Vo výslednom efekte takéto tréningy len prehlbujú danú patológiu, čiže si nesprávnym pohybom viac ubližujeme, ako pomáhame. 

VIII. Pomáhali sme pohybom neziskovke

Na Mikuláša sa nám podarila zorganizovať jedinečná online akcia. Situácia v dôsledku korona krízy sa na Slovensku veľmi zhoršila a najviac trpia jednorodičovské rodiny. Práve ich sme sa rozhodli podporiť v rámci benefičného podujatia s názvom Mikulášske cvičenie. Výťažok z akcie putoval najpovolanejším na Slovensku, neziskovej organizácii Jeden rodič. Veríme, že sa nám podarilo prispieť niekomu ku krajším Vianociam.

IX. Buďte s nami aj v roku 2021

Tešíme sa, že záujemcov o zdravý pohyb stále pribúda. Ak máte aj vy záujem stať sa členom našej partie, cvičiť moderne a zdravo, neváhajte a kontaktujte nás

Podporte nás 2% a budeme pokračovať!

Ďakujeme všetkým Vám, ktorí ste našu prácu v rámci zdravého pohybu podporili svojimi 2%, mohli sme vďaka tomu skrášliť, spríjemniť a skvalitniť priestory, v ktorých pôsobíme. Chceme pokračovať a prinášať vám radosť z funkčného pohybu bez bolesti.

Venujte nám 2% vašich daní aj tento rok. Ďakujeme.

Zuzana (Beba) Pálinkášová,

predsedkyňa OZ "Move&Think"